Náš sbor

IMG_4672Historie českolipského sboru v posledních dvou desetiletích má svá zajímavá specifika. Vzhledem k demografickému a sociologickému vývoji v celé Českobratrské církvi evangelické, může přinášet tento historický vývoj cenné poznatky při zkoumání celocírkevních trendů.

 

Území, které sbor v současné době spravuje, zahrnuje i území zaniklého sboru ve Cvikově, včetně rovněž zaniklé kazatelské stanice v Dubé. Při pohledu na mapu sborů ČCE vidíme, že náš sbor patří z geografického hlediska k nejosamělejším sborům v celé ČR: Nejbližší sbory se nacházejí ve vzdálenosti 30 – 50 km. Nicméně sestry a bratři se, byť v poměrně skromném počtu, ze všech těchto lokalit do České Lípy a do kazatelské stanice v Novém Boru sjíždějí. Jedná se o lidi, kteří svým životem naplňují ty nejlepší tradice evropského protestantství: jsou vzdělaní a pracují v prestižním zaměstnání, což umožňuje i poměrně nepočetnému sboru ekonomicky přežívat. Cesta k současnému stavu v posledních desetiletích nebyla jednoduchá. Po odchodu bratra faráře Vašiny v roce 1992 byl zvolen farářem sboru bratr Marek Lukášek. Ten se stal historicky nejdéle sloužícím farářem v České Lípě, neboť byl opakované volen až do svého odchodu do Českého Brodu v roce 2010. Za jeho působení došlo ke změnám v liturgii, což nebyl krok tak zcela bezbolestný: Církevní kořeny, z nichž pocházejí sestry a bratři našeho sboru, jsou velmi rozvětveny; napočítali jsme asi sedm křesťanských proudů. Takže o názory na liturgii a design modlitebny nebyla nouze.

 

Další významnou aktivitou z počátku tohoto tisíciletí byla spolupráce s azylovým centrem ve Stráži pod Ralskem a péče o uprchlíky. Bratři a sestry z válkou20170611-02-1080p sužovaného Balkánu a střední Asie se stali součástí našeho sboru, docházelo i ke křtům jejich dětí. Úzké vztahy byly navázány i s muslimskou komunitou, pro kterou jsme vybudovali ve spolupráci s Diakonií malé vzdělávací a kulturní centrum. V tomto období došlo i k výraznému posílení ekumenických vztahů s Církví československou husitskou. Nejvýraznějším počinem této spolupráce byla společná rekonstrukce a znovuotevření kostela svatého Ducha v Novém Boru v roce 2008, a to hlavně díky aktivitě a manažerským schopnostem farářky CČSH Elišky Raymanové. Probíhaly zde společné bohoslužby, zejména o velkých církevních svátcích. Společně probíhaly i biblické hodiny. Všechny tyto akce byly hojně navštěvované.

 

Bývalé sbory ve Cvikově a v Doksech se staly kazatelskými stanicemi českolipského sboru. Pokles účastníků bohoslužeb v těchto městech, včetně kazatelské stanice v Dubé, vedl nakonec k jejich zrušení. Sestry a bratři, jak už bylo zmíněno, dojíždějí na bohoslužby do modliteben v Novém Boru a v České Lípě. Ve Cvikově probíhají biblické hodiny s vysluhováním Večeře Páně v domácnostech a v domě s pečovatelskou službou. V roce 2009 došlo k prodeji sborových budov ve Cvikově i v Doksech a získané prostředky byly investovány do rekonstrukce fary v České Lípě a kostela svatého Ducha v Novém Boru.

V roce 2010 odešel bratr farář Marek Lukášek do Českého Brodu a na jeho byl zvolen bratr farář Tomáš Mencl, který před tím vykonával v našem sboru vikariát. V této době došlo ke značné  obměně staršovstva, včetně kurátora. Sbor prošel v letech 2010 – 2015 složitým obdobím. V roce 2014 bratr farář na svou funkci rezignoval a v roce 2015 byla farářkou sboru zvolena sestra Petra Náhlovská. Za jejího působení došlo k oživení sboru. Na základě projektu, který sestra farářka iniciovala, byly provedeny další úpravy českolipské fary. Ta se v současné době stává místem setkávání pro celou řadu církevních a společenských akcí. 

 

   DSCN7932    20210730_143808

 

Jak pomoci